Informacje

Wyjazd do DREZNA 09.06.2018 903

 

 

DREZNO 09.06.2018

 

Kochane miasto władcy Saksonii oraz króla Polski Augusta

 

Wyjazd godz 07:30

 Zwiedzimy:

  • Zwinger – kompleks budowli barokowych
  • Neues Grünes Gewölbe – sale w  Zamku Królewskim;
  • Tarasy Brühla
  • Frauenkirche – kościół protestancki
  • Fürstenzug – poczet książęcy: największy obraz porcelanowy na świecie
  • Hofkirche – Kościół Dworski, katedra katolicka,
  • Semperoper – plac Teatralny i budynek opery
  • czas wolny 
  • Pfund Molkerei – najpiękniejszy sklep mleczny świata

 

W czasie wycieczki po Dreźnie podziwiać będziemy wizytówkę Drezna: kompleks budynków Zwinger, czyli perłę saskiego baroku; zwiedzimy mieszczące się w salach Zamku Rezydencyjnego Neues Grünes Gewölbe: Izba Turecka, Sala Olbrzymów, Galeria ; przespacerujemy się Tarasami Brühla, nazywanymi też największym balkonem Europy oraz dowiemy się dlaczego Drezno jest nazywane Florencją nad Łabą; sprawdzimy, który z kościołów: Frauenkirche, czy Hofkirche jest kościołem katolickim, a który ewangelickim oraz z czego te kościoły są słynne; na placu Teatralnym zobaczymy Semperoper (budynek opery) i usłyszymy dlaczego tak się nazywa; a na koniec wycieczki udamy się do Pfund Molkerei – najpiękniejszego mlecznego sklepu świata (wg. Księgi Rekordów Guinnessa) i tu będziemy mieli możliwość zakupu różnych gatunków sera oraz innych produktów mlecznych.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Powrót ok godz 22:00

 

cena 100 pln + 14 Euro bilety wstępu

 

 

B. T-U FREGATA ul. ZŁOTORYJSKA 48/1, 59-220 LEGNICA, tel 76-852-25-58

Pielgrzymka do Grecji 2018 1325

 

GRECJA 26.04-05.05.2018

 

 

 26 kwietnia 2018 r. 

Wyjazd z Polski w kierunku Serbii godz. 4.00. Po drodze przerwa na obiad ( we własnym zakresie) Przyjazd do hotelu Aleksander, zakwaterowanie, nocleg. 

27 kwietnia 2018 r. ( śniadanie + obiadokolacja) 

Śniadanie. Przyjazd do Grecji w godzinach wieczornych, zakwaterowanie w hotelu Filipos, kolacja , nocleg. 

28 kwietnia 2018 roku. ( śniadanie + obiadokolacja) 

Śniadanie, po śniadaniu o godz. 8.00 wyjazd w kierunku Delf. Po drodze postój na lunch. Przyjazd do Delf – prastarego miasta u stóp Parnasu, centrum kultu Apollina, gdzie Pytia przepowiadała przyszłość- około godziny 15.00. Zwiedzanie terenu wykopalisk archeologicznych, wpisanych na listę UNESCO, gdzie mieści się słynna świątynia Apollina w Delfach oraz Muzeum Archeologiczne z niezwykłymi eksponatami, zaliczającymi się do najsłynniejszych w Grecji. Ze szczytu zobaczymy ruiny stadionu, gdzie odbywały się Igrzyska Pytyjskie. Po zwiedzaniu zakwaterowanie w hoteluAiolos w Delfach, kolacja, nocleg. 

29 kwietnia 2018 roku. ( śniadanie + obiadokolacja) 

Śniadanie, po śniadaniu o godz. 8.00 wyjazd w kierunku Patry. Przejazd malowniczą drogą wzdłuż Zatoki Korynckiej do Patry. Przejazd przez Most Rio Antirion - pomiędzy Zatoką Patraską po stronie zachodniej, a Zatoką Koryncką po stronie wschodniej. Wizyta w świątyni pod wezwaniem św Andrzeja, gdzie znajdują się relikwie Świętego oraz fragment krzyża na którym został ukrzyżowany św. Andrzej. Za głoszenie Ewangelii św. Andrzej zginął śmiercią męczeńską w Patrze na krzyżu w kształcie litery X.Po zwiedzaniu wyjazd w kierunku Koryntu, według legendy założonego przez mitycznego Syzyfa, miejsca gdzie mieszkał i nauczał przez 18 miesięcy św. Paweł. Zwiedzanie starożytnego Koryntu. Kto z nas nie zna 1 -go listu św. Pawła Apostoła do Koryntian, napisanego w Efezie.Zwiedzanie stanowiska archeologicznego – ruiny starożytnego Koryntu, gdzie możemy podziwiać Agorę rzymską, grecka Świątynie Apollina i fontannę Pejrene. Następnie msza święta na terenie Starożytnego Koryntu. Po mszy przejazd w kierunku Tolo. Zakwaterowanie w hotelu Esperia, kolacja, nocleg. 

30 kwietnia 2018 roku. ( śniadanie + obiadokolacja) 

Śniadanie, po śniadaniu wyjazd w kierunku Epidaurus. Zwiedzanie sanktuarium Asklepiosa ze świętym kręgiem boga medycyny oraz teatru z IV p.n.e. Przejazd w kierunku Nafplio, pierwszej stolicy nowożytnej Grecji. Zwiedzanie jednego z piękniejszych miasteczek w Grecji, nad którym dominuje położona na wzgórzu forteca Palamidi. Msza Święta. Po zwiedzaniu wyjazd w kierunku Myken, miejsca z którego Agamemnon wyruszył na wy-prawę przeciwko królowi Priamowi. Miasto znane jest z odkrycia w XIX w. grobowców pełnych złotych skarbców, z których najsłynniejsza jest tzw. Maska Agamemmona. Zwiedzanie muzeum, cytadeli mykeńskiej z Lwią Bramą oraz Skarbca Atreusa. Zakwaterowanie w hotelu Esperia w Tolo, kolacja, nocleg.

1 maja 2018. ( śniadanie + wieczór grecki) 

Śniadanie, wyjazd w kierunku Vouliagmeni. Pobyt nad jeziorem termalnych( kąpiele w jeziorze, odpoczynek). Po południu przyjazd do hotelu w Atenach. Wizyta na Aeropagu – wzgórzu Aresa. Objazd miasta: Łuk Hadriana, świątynia Zeusa Olimpijskiego, Stadion Panatenajski, Parlament, dawny Pałac Królewski z grobem Nieznanego Żołnierza , Akade-mia Ateńska. Przejście w kierunku dzielnicy Plaka – z krętymi uliczkami pełnymi tawern i sklepików, wizyta na Placu Katedralnym, następnie msza święta w Świątyni katolickiej pod wezwaniem św. Dionizego. Wieczorem wyjście do tawerny na wieczór grecki. Ok.24.00 powrót do hotelu. 

2 maja 2018 roku. ( śniadanie + obiadokolacja) 

Śniadanie, po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie górującego nad miastem Akropolu, wpisa-nego na listę UNESCO. Zobaczymy: Muzeum Akropolu - gdzie prezentowane są rzeźby, fragmenty budowli i artefakty. Zwiedzimy majestatyczny Akropol – zwieńczony Parteno-nem o doskonałych proporcjach i Erechtejonem podtrzymywanym przez Kariatydy, Teatra Dionizosa . Czas wolny na zakupy, około 15.00 wyjazd z Aten w kierunku Kalambaki. Za-kwaterowanie w hotelu Kosta Famissi , kolacja nocleg. 

3 maja 2018 roku. ( śniadanie + obiadokolacja) 

Śniadanie, po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie jednej z największej atrakcji Grecji- „zawieszonych na skałach” prawosławnych monastyrów Meteorów, wpisanych na listę UNESCO. Zwiedzanie dwóch z 6 czynnych monastyrów. Następnie przejazd w kierunku Salonik, patrona miasta i jego opiekunagdzie przeplatają się zabytki rzymskie, bizantyjskie i tureckie. Zwiedzimy największą świątynię w Grecji, która jest pod wezwaniem św. Demetriusza, objazd miasta, wizyta na Placu Arystotelesa. Przejazd do hotelu Filippos Neo Chalkidona, kolacja, nocleg. 

4 maja 2018 roku. ( śniadanie+ obiadokolacja) 

Wykwaterowanie z hotelu po śniadaniu. Przejazd w kierunku Wernii. Msza święta, wy-jazd z Grecji. Nocleg w hotelu Aleksander w Serbii z obiadokolacją. 

5 maja 2018 roku. 

Śniadanie. Przyjazd do Polski ok godz. 20:00 

 

 

Cena 960 pln + 450 euro

 

 

W cenie:

-przejazd autokarem klasy de lux ( WC DVD, klimatyzacja)

-8 noclegów

-śniadania i obiadokolacje wg programu ( napoje do obiadokolacji dodatkowo płatne)

-prom Patras- Ancona z noclegiem w kabinie 4 osobowej z WC

-opieka pilota i przewodnika

-ubezpieczenie KL ( 10000 E) NNW (15 000 PLN)

 

Cena nie zawiera:

-   rozszerzone ubezpieczenie

 

 

 

B. T-U FREGATA ul. ZŁOTORYJSKA 48/1, 59-220 LEGNICA, tel 76-852-25-58

Komunikat Biskupa legnickiego w sprawie profanacji Najświętszego Sakramentu w Szklarskiej Porębie 407

Czcigodni Kapłani Diecezji Legnickiej, 

Osoby Życia Konsekrowanego, 

Umiłowani Diecezjanie, Siostry i Bracia! 

 

Dzielę się z Wami bardzo bolesną i smutną wiadomością. Otóż w nocy z 16 na 17 marca dokonano włamania do kościoła parafialnego św. Maksymiliana Mari Kolbego w Szklarskiej Porębie, gdzie dokonano profanacji Najświętszego Sakramentu.

Sprawczynią okazała się kobieta, która weszła do wnętrza świątyni przez małe okienko. Dostała się do tabernakulum, z którego wyjęła Najświętszy Sakrament, który w części podpaliła. Ten haniebny czyn nosi znamiona zamierzonej profanacji, choć intencje sprawczyni nie są jeszcze znane. Dlatego budzi to ogromny niepokój i smutek.

Dzięki zamontowanemu w kościele monitoringowi udało się zauważyć przebywającą we wnętrzu osobę. Natychmiast powiadomiona została policja i straż pożarna. Dzięki szybkiej interwencji służb nie doszło do znacznych zniszczeń, a sprawczyni została ujęta.

Jako Biskup Legnicki przyjąłem tę wiadomość z wielkim bólem. Pragnę także wyrazić słowa współczucia Księdzu Proboszczowi i całej tamtejszej wspólnocie parafialnej, ponieważ dla nas, wierzących, Eucharystia jest największą świętością. W Niej sam Chrystus jest obecny, ofiaruje się za nas oraz jest spożywany. W Eucharystii dokonuje się ustawicznie działo naszego zbawienia, jest ona szczytem i źródłem chrześcijańskiego życia.

Jest moim obowiązkiem jest przypomnieć w tym miejscu, że każdy kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej (kan. 1367 KPK). Sprawca takiego przestępstwa zostaje wyłączony z Kościoła, a rozgrzeszenie jest zarezerwowane Ojcu Świętemu.

Za grzech profanacji, poniżenia Bożej miłości, winniśmy Bogu wynagradzać. Zarządzam, zatem, aby sprofanowany kościół św. Maksymiliana w Szklarskiej Porębie został zamknięty. Dopiero w niedzielę 18 marca o godz. 9.00 będzie tam sprawowany obrzęd publicznego przebłagania, po którym zostanie przywrócony kult i będzie można sprawować Eucharystię z udziałem całej Wspólnoty parafialnej. Natomiast dla całej Diecezji zarządzam, aby najbliższa niedziela – V Wielkiego Postu (18 marca) była dniem ekspiacji i wynagrodzenia za dokonaną haniebną profanację. Po każdej Mszy świętej, należy wystawić Najświętszy Sakrament i odśpiewać suplikacje.

Ufam, że Bóg, który tak umiłował świat, że Syna swego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne (J3,16), okaże miłosierdzie nam, a zwłaszcza sprawczyni tego haniebnego czynu. Niech Jezus obecny w Eucharystii będzie uwielbiony.

+ Zbigniew Kiernikowski

biskup legnicki

——————–

Komunikat Biskupa legnickiego należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji legnickiej podczas ogłoszeń w trakcie Mszy świętych w niedzielę 18 marca br. 

+ Marek Mendyk
Wikariusz Generalny